Beldemiz

Bulunduğunuz Sayfa:

BALKAR BELDEMİZ

Balkar tarihin en eski yerleşim yerlerinden biridir, Balkar tarihinde, şimdiki yerleşim yeri ile eski yerleşim yeri arasında birkaç kez taşınmış olup, eski yerleşim yerinde meydana gelen heyelanlar nedeniyle en son olarak şimdiki yerleşim yerinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından inşa edilen afet konutlarına kavuşarak 1970 li yıllarda şimdiki yerine taşınmaya başlamış bu süreç iki, üç yılda tamamlanmıştır.Balkar'ın tarihi eskilere dayanmakta olup, eski yerleşim yeri şimdiki yerinden 2 km. yukarıda bulunmaktadır. Balkar eski yerleşim yerinde iken sürekli göç verirken şimdiki yerleşimde devamlı olarak göç alarak nüfusu artmaktadır.Balkar köyü nüfusu itibariyle 1580 sayılı kanunun 7469 sayılı kanunla değişik 7 nci maddesi uyarınca. 26 Aralık 1994 tarih ve 94-43898 Sayılı Kararname ile BALKAR ismi ile Belediye kurulmuştur. Ve 05/06/1995 haziranında yapılan ara yerel seçimlerinde birinci belediye başkanını seçerek belediye hizmetini vermeye başlamıştır. Halen belde halkına belediye olarak hizmet vermektedir.


COĞRAFİ YAPI

Genel Durum: Balkar beldesi Adıyaman İlinin batısında bulunan gölbaşı ilçesine bağlı ve gölbaşı ilçesinin batısında ve K. Maraş – Malatya karayolu üzerine yer alan şirin bir beldedir. Balkar’ın Kuzeydoğusunda Gölbaşı İlçesi, Güneyinde Besni İlçesi, batısında K. Maraş’a bağlı Pazarcık ilçesi yer almaktadır. Balkar beldesi uygun coğrafi özellikleri dolayısıyla tarihinin her döneminde insanların yaşamayı tercih ettikleri bir yerleşim yeri olmuştur. Beldenin akarsuları, Akdere ve Çınarlı göl deresidir. Belde sınırında yer alan Azaplı gölü doğal göldür. Bitki Örtüsü: Balkar beldesi Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında köprü vazifesi gören bir beldedir. Kısmen Akdeniz bölgesinin özelliklerini taşır bu nedenle bitki örtüsüde bu iki bölgenin özelliklerini taşır Yüksek rakımlı yerler meşe ağaçları ile kaplanmış olmakla birlikte Su ve toprak erozyonu nedeni ile çıplak hale gelmiş arazilerde mevcuttur. Yaz mevsimi sıcak ve kurak geçmesi nedeniyle orman içi bitkisi yok denecek durumdadır. Azaplı gölünden su motorları ile su alınarak arazilerin bir kısmında sulu tarım yapılmaktadır. Coğrafi yeri: Balkar beldesi Gölbaşı ilçesinin batısında yer alır , Kuzeyinde Azaplı köyü, Doğusunda Karaburun Köyü, ve Güney batısında çelik köyü bulunmaktadır. Balkar beldesinin iki mahallesi bulunmaktadır bunlar; Asfalt mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesidir.


ULAŞIM

Güneydoğu Anadolu bölgesinin batısında yer alan gölbaşı ilçesine bağlı Balkar Beldesi Türkiye'nin doğusu ile batısını birbirine bağlayan Malatya – K. Maraş Karayolu üzerinde yer alır ve balkar’ın Türkiye'nin her yerine karayolu ile bağlantısı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra demir yolu bağlantısıda aynı şekildedir.


EKONOMİ

Sanayi: Balkarda sanayi 1999 yılında özel kuruluş olan Tüp Dolum Tesisi ile başlamıştır. Daha sonra yine özel kuruluş olan Mutlu yağ A.Ş. ile devam etmiştir. Beldemiz sınırları içerisinde yer alan bir bölgede organize sanayi bölgesi için yer tahsis edilerek bu bölgede fabrika kurma çalışmalarına başlanmış ve çalışmalar devam etmektedir. Bu organize sanayi bölgesi faaliyete geçtiğinde beldemizde ve çevre illerdeki insanların işsizlik oranını düşürecek ve refah düzeyini artıracaktır. Tarım: Balkar'da tarım geçmiş yıllardan beri süregelen ve Balkar halkının temel geçim kaynağından biridir. Arazilerin büyük kısmı sulu arazi olmadığından, Buğday, Arpa, ayçekirdeği yetiştirildiği, sulu tarım olarak Domates, Mısır, şeker Pancarı, Fasulye gibi ürünler yetiştirilmektedir. Balkar'ın arazilerinin büyük kısmının sulu tarıma elverişli olduğundan Azaplı gölünden yapılacak bir motopompla su pompalanması neticesinde yüzde 50 ürün artışı olacağından projesi yapılan Elktropompaj tesinin kurulması büyük önem arz etmektedir. Beldemizde ayrıca Bağcılık ve Antep Fıstığı üretimi yapılmaktadır. Hayvancılık: Balkar beldesinin bir diğer geçim kaynağıda hayvancılıktır. Hayvancılık sektörü belde ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır, hem büyükbaş hemde küçükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.

Adres

Balkar Belediyesi
Asfalt Mah.
Balkar/Adıyaman

İLETİŞİM

0 416 793 32 44
0 416 793 32 43
balkar@balkar.bel.tr

BİZİ TAKİP EDİN
BİZE YAZIN

İletişim formunu kullanarak
bize ulaşmak için
buraya tıklayınız

© 2015. «Balkar Belediyesi». Tüm Hakkı Saklıdır.